Október 1.- Hedvig napja
A német Hedwig névből származik. Az összetett név mindkét elemének jelentése: harc. A néphagyomány szerint ez a nap a marhabehajtás, vagyis az istállózás kezdete volt. Az állatok ettől az időtől fogva tavaszig istállóban teleltek, mert kint hűvösebbre fordult az idő. A legelőkön már nem volt számukra elegendő takarmány, élelem.
Október 15. – Teréz napja
A Teréz görög eredetű név, mely Spanyolországban vált először népszerűvé. A Habsburg – házban is a spanyol kapcsolatok tették kedveltté. Eredete vitás. Származtatásai a következők:
1. A görög therosz szóból, jelentése: hőség, forróság, nyár, aratás, szüret.
2. A görög therizein szóból, jelentése: aratni, szüretelni.
3. A görög théraein (vadászni) szóból, jelentése tehát: vadásznő.
4. Thera sziget nevéből . Thera, mai olasz nevén: Santorini kis sziget az Égei-tengerben. Jelentése tehát: Thera szigetéről származó nő
5. Therasia sziget nevéből, amely Kréta mellett található. (Mai neve is ugyanez.) Eszerint a név jelentése: Therasia szigetéről való nő.
Régen a nagy borvidékeken – így például a Dunántúlon, Baranyában, a Mátraalján, Egerben – gyakran szüretkezdő nap volt ez, ezért ezt a napot Teréz-szedésnek is nevezték.
Október 16. – Gál napja
Az ismeretlen jelentésű kelta-ír Gallo nevet a rómaiak Gallus formában vették át a „kakas” jelentésű gallus köznév hatására. Ebből lett a magyar Gálos, majd később rövidülve a Gál.
Ehhez a naphoz többféle hagyomány is fűződik. A halászok ekkor vetik ki utoljára hálójukat, utána tavaszig nem használják. Az erdős vidékeken – leginkább a Bakonyban – a gazdák ekkor hajtják ki a disznókat a tölgyesbe makkoltatásra. A tölgyfa termése ugyanis igen tápláló, kedvenc csemegéje a disznóknak.
Október 20. – Vendel napja
A német Wendel névből származik, ez pedig a Wendel-kezdetű nevek, főképpen a Wendelin becézése. Ez utóbbi jelentése: a vandálok népéhez tartozó.
Szent Vendelt a pásztorok és a jószágtartók védőszentjének tartották. Sok falu határában még ma is láthatjátok az ő szobrát, amely báránykával, lábánál kutyával ábrázolja.
Október 21. – Orsolya napja
A latin Ursula magyaros olvasatából keletkezett. Fejlődési sora: Ursula, Orsola, Orsolya. A szó a latinban kis medvét jelent és egyesek szerint a Kis Medve csillagképre utal. Újabban ezt a származtatást kétségbe vonják és egy ófelnémet név latinosított formájának vélik. Ez a név a Hors, Ors, mai német nyelvben: Ross, melynek jelentése: ló, paripa.
Egyes helyeken, pl. a Somló vidékén az Orsolya-napot tartják a szüretkezdés hagyományos idejének. A pásztorok szerint, ha e napon szép az idő, akkor karácsonyig az is marad.